Keď ma minulý rok prekvapil frajer s dovolenkou v Portugalsku, bola som nadšená. Keď mi povedal, že ideme autom nadšenie stále pretrvávalo – aspoň tam budeme mobilní a môžeme spoznávať okolie. Studená spŕška prišla až keď som zistila, že nás čaká takmer 30-hodinová cesta aby sme sa tam vôbec dostali! 🙂

V duchu hesla „When life gives you lemonsmake lemonade“ sme si cestu rozkúskovali a spravili z úmornej 30-hodinovej cesty týždenný roadtrip po Európe. A to znie oveľa lepšie, no nie?

Tento článok píšem z Portugalska – našej finálnej destinácie. Trvalo 7 dní kým sme sa sem dostali, spoznali sme 7 nádherných európskych miest, vystriedali 4 rôzne ubytovania, absolvovali 3.384 kilometrov, strávili dohromady 35 hodín a 46 minút v aute, odniesli si cez 3.000 fotiek a získali nespočetne veľa zážitkov! Bolo to únavné, ale zároveň to bol jeden z najlepších zážitkov môjho života a každému môžem podobný roadtrip len odporúčať. Tá naša Európa je naozaj krásna! ❤

Vyrazili sme v sobotu 25.5.2019 a plán našej cesty vyzeral takto (mapku som vytvorila cez www.roadtrippers.com).

1. Zastávka: Hallstatt, Rakúsko 🇦🇹

OD – DO: 25 – 26.5.2019

UBYTOVANIE: Haus Tulpe (booking.com)

Mestečko Hallstatt som mala na svojom bucket liste už dlho. Tak som si povedala, že je na čase ho odtiaľ vyškrtnúť a spravila som z neho prvú zastávku nášho roadtripu. Prišli sme tam v sobotu okolo obeda, čo nebola najšťastnejšia voľba. Cez víkend to tam býva ešte rušnejšie ako obvykle a tie davy turistov mestu uberajú na atmosfére. Stačilo sa ale pohnúť pár metrov od hlavnej cesty a z rušného turistického miesta bola oáza pokoja s výhľadom na dokonalé jazero obklopené horami!

Tiež by som povedala, že je to skôr destinácia na jednodňový výlet než dovolenku pretože okrem peknej prechádzky okolo jazera a lovenia záberov tu nie je moc čo robiť.

Instagramová sláva mestu Hallstatt neuškodila len v množstve turistov ale aj cenách ubytovania. Preto sme si bookli apartmán 20km od Hallstatt-u za symbolických 40EUR na noc. Nebol to žiadny luxus, ale bolo čisté a strávili sme tam len jednu noc, takže úplne stačilo. 

Ako bonus sme mali doslova za domom nádherné jazero Wolfgangsee úplne sami pre seba čo bola oproti Hallstattu príjemná zmena. Cítite z fotiek ten pokoj? 🙂 

2. Zastávka: Bern, Švajčiarsko 🇨🇭

OD – DO: 26.5.2019

Po ceste z Rakúska do Švajčiarka sme sa vyšantili na (stále nespoplatnenej) nemeckej diaľnici a zvyšok dňa strávili s kamarátmi v Berne. Maťo robí vo firme, ktorá tam sídli, takže mesto poznal a presne vedel čo mi chce ukázať a kam ma chce zobrať. Neviem či to bolo víkendom, ale mala som pocit, že v tomto meste nepoznajú stres! Ľudia chodia všade pešo, alebo na bicykli, mesto je plné parkov, zelene a preteká ním rieka čo atmosféru ešte dotvára.

Býval tam aj Einstein a pochádza odtiaľ čokoláda Lindt – toľko k faktom, ktoré ste nepotrebovali vedieť 😀

Atmosféru mesta si najlepšie užijete na bicykli. Po celom meste sú cyklochodníky a bike share stojany, takže je to super pohodlné! Ja som si to tiež vyskúšala:)

3. Zastávka: Jungfraujoch, Švajčiarsko 🇨🇭

OD – DO: 26 – 28.5.2019

UBYTOVANIE: Hostel Schutzenbach Backpackers for 18-35’s (booking.com)

Ďalšou zastávkou bolo mesto Lauterbrunnen v gýčovo krásnej oblasti Jungfraujoch 3,454 metrov nad morom (a chvíľami aj o nejaku tú stovku viac:)). Prespali sme tu dve noci, čo znamenalo že sme mali len jeden deň na spoznávanie. Preto sme si museli dobre rozmyslieť ako s ním naložíme. Nakoniec sme sa vybrali na túru “73 waterfalls of Lauterbrunnen Valley” a pri mojej posadnutosti vodopádmi to bol zážitok na celý život!

Dokonalá destinácia na turistiku, cykloturistiku, alebo len prechádzky a relax v prírode. Fakt sme nevedeli kam sa skôr pozrieť a ktorým smerom sa vydať. Aj keď sme videli krásne veci, odchádzali sme s tým že sa sem musíme vrátiť na dlhšie a poriadne to tu prechodiť. Veľmi odporúčam, neoľutujete!

4. Zastávka: Monaco, Monaco 🇲🇨

OD – DO: 28.5.2019

Po ceste zo Švajčiarka do Francúzska sme sa zastavili v Lago di Garda na obed, pretože keď ideš cez Taliansko nemôžeš sa tam nenajesť ! 😀

Jedny dokonalé carbonara a niekoľko životných rád od šéfkuchára neskôr 🙂 sme znova sedeli v aute smer francúzska riviéra. Vždy to bolo miesto, ktoré som chcela navštíviť, takže vybrať jedinú zastávku bolo pre mňa nemožné. Preto sme sa po ceste zastavili v Monacu a pokračovali až do Nice.

A ako na mňa Monaco pôsobilo? Že tam bohatstvo cítiť vo vzduchu 🙂 takže som si okrem dokonalých výhľadov, obzrela aj tie najluxusnejšie autá, jachty a všetky tie kabelky po ktorých nejedno ženské srdce piští 😀

Škoda, že sme tam boli len pár hodín, nestihli sme napríklad záhrady Jardin Exotique  a Musée Océanographique de Monaco ktoré som mala na zozname. No nič, aj tam sa budeme musieť vrátiť 🙂 

5. Zastávka: Nice, Francúzsko 🇫🇷

OD – DO: 28 – 30.5.2019

UBYTOVANIE: MY CASA – 46 GIOFFREDO (booking.com)

Ďalšou zastávkou na dve noci bolo Nice – mesto kde 350 dní v roku svieti slnko (a.k.a. mesto mojich snov :)).  Mali sme naň celý jedeň deň bez presunov, takže sme si ho naplno užili. Ráno sme začali tak ako sa na Francúzsko patrí – croissantom 🙂 prešli sme trhy a staré mestečko, poprechádzali sa po pláži, obehali najkrajšie výhľady, vyskúšali skvelú vegánsku reštauráciu, kúsok od Nice boli navštíviť kamarátov (inak reunion skoro po 10 rokoch :)) a ešte sme sa vrátili aj na západ slnka.

Síce mala každá zastávka nášho roadtripu niečo do seba, ale u mňa Nice vyhráva. Kombinácia mora a krásnej prírody spolu s centrom, obchodmi a všetkým čo človek potrebuje vytvárajú nádherné miesto pre život. Nuž, viem že porovnávať sa nemá, ale ťažko sa nám bude vracať do Bratislavy! 🙂

6. Zástávka: Biarritz, Francúzsko 🇫🇷

OD – DO: 30.5 – 1.6.2019

UBYTOVANIE: CHARMANT T2 AU COEUR DES HALLES (airbnb.com)

Z jedného francúzskeho pobrežia sme sa presunuli na druhé pozdĺž celým vnútrozemím do našej predposlednej destinácie – Biarritz. Diaľnica bola tak upchatá, že 8-hodinová cesta sa natiahla takmer na 11, takže po príchode sme zvládli len večeru, krátku prechádzku pri mori a ísť spať.

Ďalší deň sme ale vstali plní síl a premotivovaní spoznávať “Európsku Californiu” – tak sa vraj mestu Biarritz hovorí a úplne chápem prečo. Promenády lemované palmami, pláže plné surferov, ulice s plnými reštauráciami a barmi ozývajúce sa smiechom a hudbou, východy a západy slnka ako z pohľadnice…skrátka všetko čo sme čakali a ešte omnohov viac (to je taká naša trápna vetička ktorú sme si prvý krát povedali v Toskánsku a odvtedy sa s nami vlečie :D)

Ak sa chcete naučiť surfovať, Biarritz je na to ako stvorený. Sú tam mierne vlny na dvoch plážach a podmienky ideálne pre začiatočníkov spolu s požičovňou surfov a surferských potrieb na každom rohu🏄🏻

7. Zastávka: Peniche, Portugalsko 🇵🇹

OD – DO: 1 – 31.6.2019

Z Francúzska sme vyrazili okolo ôsmej ráno a po takmer 9 hodinách sme dorazili do Portugalska – našej finálnej destinácie, kde zostávame celý jún. Prenajali sme si domček na pláži nech si konečne môžeme obaja splniť svoju detskú fantáziu „keď raz budem veľká/ý, budem bývať pri mori“ 🙂

Nie že by som k Portugalsku nemala čo viac napísať, ale to si nechám až na ďalší článok a tu náš roadtrip ukončím 😀 

A koľko nás to celé stálo?

Poďme si to rozmeniť na drobné:

UBYTOVANIE: presne 500EUR / 2 osoby / 7 dní

Vopred sme si stanovili rozpočet a podľa toho som vyberala ubytovania. Zhrnula by som to tak, že prvé dve boli slabšie a ďalšie dve boli perfektné. Síce sme nerátali, že to vyjde na euro presne, ale vyšlo:) 

STRAVA: okolo 350 EUR

Raňajky sme si pripravovali sami, takže to boli 1-2 jedlá denne v reštaurácií. Niekedy sme to vyriešili aj nákupom v potravinách, ale ceny vo Švajčiarsku to celkom vyhnali. 

NAFTA: okolo 330 EUR

OSTATNÉ: okolo 150

Ďialničné známky, mýto a ostatné poplatky spojené s cestou. Pokuty ktoré nám možno ešte prídu nerátam 😀 (not so funny!)

Takže nás to dohromady stálo zopár hodín šíkovného plánovania:) a asi 1300 EUR k tomu = 650 EUR/osobu

Share: