Oblečenie už dávno nie je funkčnou záležitosťou, ale otázkou statusu, spôsobom sebavyjadrenia a odlíšenia sa od ostatných. Kvantita sa zvyšuje, kvalita znižuje a trendy diktujú nezmyselné tempo, akým by sme oblečenie mali meniť. Šikovný marketing nás presviedča, že nie sme dosť pekní/štýloví/moderní a navádza nás ešte k väčšiemu konzumu, ktorý (vraj) naše problémy vyrieši. To všetko hrá do kariet odevným spoločnostiam, ktorým ide len o zisk aj na úkor udržateľnosti (nehovoriac o neetických praktikách výroby oblečenia).

Šikovný marketing, nátlak a dokonalé „tváre“ zo sociálnych sietí spolu s našim podkopaným sebavedomým a túžbou páčiť sa speje k tomu, že

  • ročne sa celosvetovo predá viac ako 80 biliónov kusov oblečenia
  • hneď po ropnom priemysle je priemysel s oblečením najväčším znečisťovateľom životného prostredia a
  • človek ročne vyhodí v priemere 30 kg oblečenia aj napriek tomu, že 95% z neho je recyklovateľných

Zdroj: http://www.planetaid.org/blog/8-little-known-facts-about-our-clothing-habits a https://edgexpo.com/fashion-industry-waste-statistics/

Čo s tým?

Neudržateľnosť módy si ľudia uvedomujú celosvetovo. Preto vznikajú rôzne organizácie na redistribúciu oblečenia, secondhandy a po novom aj online požičovne. Tak ako vo všetkých oblastiach, aj západné trendy v obliekaní k nám prichádzajú s určitým oneskorením. Fakt je ale ten, že ak dnes už chceme pristupovať k obliekaniu zodpovednejšie, možnosti sa nám núkajú z každej strany aj na Slovensku.

#everyindividualmatters

V duchu hesla, že na každom z nás záleží som sa aj ja svojho času zamyslela, čo môžem pre udržateľnosť módy spraviť. Tým najjednoduchším spôsobom bolo prestať bezhlavo nakupovať, čo som aj spravila.

Bolo to asi v tom istom čase, keď som sa dozvedela o Americkej stránke – najznámejšej a v súčasnosti aj najväčšej online požičovni (nie len šiat) na svete Rent the Runway. Ich nápad, spracovanie, no hlavne myšlienka za tým všetkým mi prišli tak inšpiratívne, že som sa rozhodla niečo podobné spustiť aj na Slovensku. To bolo jedným z podnetov, prečo som založila e-shop a online požičovňu šiat WWW.SHATY.SK

Z finančných a technických dôvodov som síce najskôr SHATY spustila len ako e-shop, ale o rok neskôr už fungovali aj ako online požičovňa, ktorú som si od začiatku predstavovala. Ak vás zaujíma celý príbeh ako vznikli SHATY, prečítajte si tento článok.

Retrospektívne musím povedať, že aj keď udržateľnosť nebola jediným dôvodom prečo som spustila online požičovňu, bola tým najpodstatnejším. Čím viac o tejto problematike čítam, tým som viac presvedčená o tom, že prenájom oblečenia je jeden z najefektívnejších spôsobov ako docieliť udržateľnosť módy a neobetovať pre to svoj štýl.

Ako funguje online požičovňa?

Je to jednoduché, rýchle a lacné. Vyberiete si z ponuky šaty, dokončíte štandardne objednávku a zaplatíte buď kartou, alebo na dobierku. My zabezpečíme dopravu k vám aj naspäť kuriérom na naše náklady. Šaty požičiavame na 4 dni, ale ak je to potrebné, vieme sa dohodnúť aj na dlhšie obdobie. Ak vás zaujíma viac detailov ohľadom fungovania online požičovňe, kliknite SEM a prečítajte si.

1. Požičaj
2. Použi
3. Pošli naspäť

Skúsite to s nami?

Je tu december a s ním aj vianočné večierky, Vianoce so Silvestrom a hneď po nich plesová sezóna. Obdobie, kedy bude každá z nás potrebovať viacero spoločenských šiat, ktoré pravdepodobne už nikdy potom neoblečie. Je to ideálny čas vyskúšať niečo nové a začať svoju cestu za udržateľným spôsobom obliekania. 

Ak sa vám táto myšlienka páči, vyberte si z ponuky v online požičovni šiat a ako malý bonus pre začiatok použite kupón DH15, pre dodatočnú zľavu 15% na požičanie ktorýchkoľvek šiat v ponuke:) 

Pretože spolu to dokážeme!

Share: