Snažím sa na blogu striedať fashion témy a všetko ostatné. Takže po poslednom článku o knihách som rozmýšľala o čom z oblasti módy napísať…. a potom som sa pozrela do svojho šatníka a bolo mi to hneď jasné. Obliekanie, ktoré som posledné roky riešila a ktoré rieši každá jedna žena, teda pokiaľ nie je na materskej alebo nepatrí medzi šťastné percento ktoré robiť nemusí – pracovný šatník!

Aj keď v súčasnosti robím z domu a moje domáce oblečenie striedajú len outfity na fotenie, posledných niekoľko rokov som robila v kancelárií a určité obdobie dokonca s dosť prísnym dress-codom. Môj šatník bol tomu na 100% prispôsobený, takže ho tvorili najmä pracovné (prevažne čierne) šaty, saká, klasické lodičky a veľké A4-kové kabelky. Mám pocit, že obliekanie do práce som mala celkom „zmáknuté“. Ráno mi netrvalo dlho sa vychystať a vyzerala som reprezentatívne, tak ako sa vyžadovalo.

Takže toto sú moje tipy a triky, ako si vybudovať pracovný šatník od základov, tak aby ste sa cítili každý deň pohodlne, vyzerali štýlovo a netrávili ráno pred skriňou viac času ako je potrebné:

Basics

Ak hovoríme o budovaní šatníka, tak povestné „basics“ sú to čím by ste mali začať. V obliekaní sú kúsky do ktorých sa oplatí vraziť a pri pracovnom šatníku sú to v prvom rade čierne nohavice a sako (resp. kostým), čierne lodičky a čierna kabelka. Tieto kúsky poslúžia ako základ pri obliekaní každé ráno a ak si ich neoblečiete všetky naraz, nemusíte sa báť že budete pôsobiť ako keby ste išli z pohrebu:) Čierna je elegantná skôr než smutná a hodí sa so všetkými ostatnými farbami.

Ďalšou neutrálnou farbou ktorá sa hodí úplne ku všetkému a uľahčí vám ranné obliekanie je béžová. Béžové lodičky boli stálicou môjho pracovného šatníka a nosila som ich doslova každý deň. Vyzerali elegantne a opticky predlžovali nohy, takže pre mňa vždy boli voľbou č. 1 🙂 To isté platilo aj o béžovej kabelke, béžových nohaviciach a saku.

Či už vsadíte na tmavé, alebo bledé basics, určite sa nebojte do nich investovať, pretože ich budete nosiť tak často, že ich price-per-wear bude viac než slušná a budete mať vďaka nim vždy ráno čo na seba.

It’s all about the details

Všetko je o detailoch! Originálne no zároveň decentné šperky (alebo bižutéria), opasok, šatka, alebo aj kabelka môžu z toho najobyčajnejšieho kusu oblečenia spraviť dokonalý outfit. Čierne šaty stačí stiahnuť opaskom a nie len že to zvýrazní vaše krivky, ale dodá to aj šmrnc vášmu celkovému vzhľadu. To isté platí o šatke previazanej na kabelke, alebo okolo krku. Stávkou na istotu boli pre mňa aj výrazné náušnice, alebo náhrdelník. Kreativite sa medze nekladú, ale na doplnky by ste ráno pri obliekaní rozhodne nemali zabúdať. Sú akousi bodkou celého outfitu.  

Hlavne prakticky

Pri pracovných outfitoch určite treba myslieť aj na praktickú stránku a to najmä pri kabelkách. Mali by byť dostatočne veľké, aby ste do nich zmestili A4-kové dokumenty, všetky svoje osobné veci, možno nejaký snack a v určitých prípadoch aj počítač s nabíjačkou. Teda aspoň ja som toto všetko a ešte omnoho viac vo svojej kabelke nosila. Odkedy nechodím do práce sa veľkosť mojej bežnej kabelky zmenšila o polovicu, ale svojho času som nosila tie najväčšie aké sa dali zohnať 🙂

Každý deň, celý deň

Pri výbere pracovného šatníka a rannom obliekaní by ste mali myslieť na to, že v tom čo si oblečiete strávite minimálne 8 hodín svojho dňa. Preto by váš outfit mal byť nie len reprezentatívny, ale hlavne pohodlný! A to je pri business dress-code niekedy výzva.

Dbajte na materiál, z ktorého sa oblečenie skladá (bavlna, meríno, kašmír, resp. všetky prírodné materiály sú lepšie ako syntetické), elasticitu vecí (ak robíte za počítačom, budete takmer celý deň v nich sedieť), primeranú výšku opätku (alebo topánky bez opätku do kancelárie na prezutie) a vrstvovité obliekanie (mám skúsenosti že v kanceláriách bolo buď dusno, alebo až príliš preklímované).

V práci trávime toľko času, že by sme si naozaj mali dobre rozmyslieť čo si ráno obliekame a či nám v tom bude celý deň pohodlne.   

Share: