Cestu do Peru sme si organizovali (tak ako všetky ostatné dovolenky) vo vlastnej réžií. Načo platiť cestovkám a navyšovať cenu o sprostredkovateľský poplatok, keď si všetko od leteniek, cez ubytovanie až po vstupy viem jednoducho zajednať sama a nedržať sa vopred pripravených plánov. V cestovaní (ako aj v živote :)) mám rada voľnosť – íst kedy chcem, kam chcem a na koľko chcem.

Okrem toho nás plánovanie oboch baví (ja mám na starosti ubytovania, Maťo dopravu), ale z vlastnej skúsenosti viem že to je časovo dosť náročné. Preto som vytvorila aj tento článok s podrobným popisom našej cesty spolu s odkazmi, kde sme si všetko potrebné zarezervovali. Ak si teda chcete ušetriť peniaze za cestovku a nervy pri plánovaní, kľudne skopírujte náš plán cesty. 😉

NÁŠ PLÁN CESTY

DEŇ 1: prílet Lima

Ubytovanie: La Casa del Viajero  (na 3 noci)

Program: prechádzka po meste – časť Miraflores a oddych po prílete

DEŇ 2: Lima

Program: Downtown Lima walking tour podľa Lonely Planet Travel Guide PERU

Z nášho ubytka v Miraflores sme sa taxikom (30 minút asi za 4 EUR) dali zaviesť na námestie Plaza san Martin, pokračovali sme ulicou Jiron de la Union, ktorá je lemovaná herňami, kaviarňami a obchodmi s topánkami (z ktorých najviac bolo @batashoes !) až sme prišli na najznámejšie námestie Plaza de Armas kde sa nachádza Catedral de Lima aj Palacio Arzobispal. Potom sme prešli okolo prezidentského palácu Palacio de Gobierno a parku Parque de la Muralla až ku kláštoru Monasterio de San Francisco, ktorý je známy svojimi katakombami, v ktorých sú zachované tisíce originnálnych kostí kňazov pochovaných pod kláštorom (zaujimavé vidieť ale zároveň dosť morbidné). Nakoniec sme prešli okolo Museo de la Inquisicion až k obrovským trhom Mercado Central, kde sme už veľmi vytŕčali z davu, pretože tam boli len domáci 🙂 odtiaľ sme si zavolali taxi a išli po celom dni statočne nachodení domov 😅

DEŇ 3: Lima

Program: prechádzka po meste – časť Barranco, ktorá je známa svojim street art, návšteva múzea MATE (Mario Testino Museo – lístky sme kúpili na mieste asi za 10EUR/osoba), lokálne trhy a večera v reštaurácií Punto Azul

DEŇ 4: Lima → Cusco

Ubytovanie: Amaru Inca (na 3 noci)

Program: vnútroštátny let z Limy do Cusca a oddychový deň na vyrovnanie sa s nadmorskou výškou. Všetky vnútrštátne lety sme rezervovali cez www.latam.com

DEŇ 5: Cusco

Program: Prechádzka po meste Cusco, výstup nad mesto kvôli výhľadom, lokálne trhy, pozreli sme si chrám slnka „Iglesia De Santo Domingo“ a dali večeru v reštaurácií Nuna Raymi (kde sme sa stravovali každý deň nášho pobytu v Cuscu :))

DEŇ 6: Cusco

Program: program na tento deň sme museli zrušiť kvôli zdravotným problémom spojeným s nadmorskou výškou. Jediné, čo sme stihli bola 10-minutová ranná prechádzka do požičovne krojov po ktorej nám zostalo zle:) Požičanie kroja vyšlo asi 10soles = 4EUR.

DEŇ 7: Cusco → Aguas Calientes

Ubytovanie: Modo Viaje Hostel

Program: poldenná prehliadka ruin so sprievodcom a večer presun z Cusca do Ollantaytambo autobusom + presun z Ollantaytambo do Aguas Calientes vlakom

DEŇ 8: Aguas Calientes → Ollantaytambo

Ubytovanie: Sol Ollantay Hotel (na 2 noci)

Program: výstup na Machu Picchu a večer presun vlakom z Aguas Calientes do Ollantaytambo. Lístok na Machu Picchu sme si zajednali asi mesiac vopred na 7:00 ráno TU. Lístok na autobus z Aguas Calientes na Machu Picchu sme si kúpili na miestnej autobusovej stanici ráno pred odchodom.

DEŇ 9: Ollantaytambo

Program: výlet po „Sacred Valley“ ktorá sa tiahne od Cusca po Ollantaytambo

Zajednali sme si cez náš hotel vodiča, ktorý nás ráno o 9:00 vyzdvihol. Najprv sme išli pozrieť Pisac Ruins, potom Moray Ruins a nakoniec solné doly Salinas de Maras. Celodenný odvoz nás vyšiel asi 100 dolárov. 

DEŇ 10: Ollantaytambo → Puno

Ubytovanie:  Titicaca Lodge Peru

Program: presun taxikom z Ollantaytambo do Cusca, odtiaľ vnútroštátny let do mesta Juliaca a presun ďalším taxikom z letiska do mesta Puno, kde sa nachádza jazero Titicaca. Z prístavu sme sa rýchločlnom presunuli na jeden z rákosných ostrovov, kde sme strávili noc.  Na ubytovaní nás čakali s obedom a neskôr nás majiteľ ostrova zobral na výlet loďou, porozprával nám o miestnom spôsobe života a zvykoch a po západe slnka sme sa vrátili. 

DEŇ 11: Puno (jazero Titicaca)

Ubytovanie:  Uros Aruma Uro (2 noci)

Program: prehliadka jazera a okolia, sťahovanie na druhý ostrov a večera v lokálnej reštaurácií

DEŇ 12: Puno (jazero Titicaca)

Program: výlet na Taquile Island (30EUR/osoba) zajednaný priamo na mieste u majiteľa ostrova na ktorom sme bývali. Išlo sa tam veľkými motorovými člnmi so skupinkou a sprievodcom, iná možnosť nebola. V rámci výletu sme si pozreli ostrov s výkladom, mali sme program od domácich a obed v reštaurácií na ostrove. 

DEŇ 13: Puno → Lima

Ubytovanie:  The Lighthouse Bed and Breakfast

Program: presun člnom z jazera Titicaca do mesta Puno, taxikom do mesta Juliaca a odtiaľ lietadlom do Limy. Tam sme len prespali a hneď ráno sme s Peruhop vyrážali ďalej. 

DEŇ 14: Lima → Paracas

Ubytovanie:  Coco Lodge Paracas (2 noci)

Program: presun autobusom Peruhop z Limy do mesta Paracas a po ceste jedna zastávka na prehliadku hotela. Po príchode prechádzka po meste a večera v Restaurant Paracas. 

DEŇ 15: Paracas

Program: výlet s Peruhop na ostrov Islas Balestas (v cene), kde žijú kolónie vtákov ale aj tulene a tučniaky. Odchádzalo sa ráno rýchločlnmi z prístavu v meste Paracas. Celý výlet trval asi tri hodiny. Potom sme mali voľný program a ďalšie ráno sa pokračovalo do púšte Huacachina. 

DEŇ 16: Paracas → Huacachina

Ubytovanie:  Desert Nights Ecocamp

Program: presun z mesta Paracas do púšte Huacachina, obed a poobede prehliadka púšte na džípoch organizovaná Peruhop (v cene). Výlet sme zakončili sandboardingom na dunách a večer sme sa boli prejsť po meste. 

DEŇ 17: Huacachina → Nasca → Lima

Ubytovanie:  Hotel Holiday Inn – Lima Airport

Program: ráno sme si privstali a vyšli nad oázu Huacachina na východ slnka. O 9 sme mali stretnutie s Peruhop, odkiaľ sa vyrážalo do mesta Nasca minibusmi kvôli preletu nad Nasca Lines. Cesta trvala 2,5 hodiny a samotný prelet pol hodinu (prelet sa priplácal, nebol v cene Peruhop lístku). Odtiaľ sme sa presunuli naspäť do mesta Huacachina a s Peruhop autobusmi až do Limy. Na hotel sme prišli asi o jednej v noci a ráno sme leteli domov.

Share: