Dávate si novoročné predsavzatia? Ja áno a písala som o nich už aj minulý rok v článku 10 vecí, ktoré môžeme v novom roku robiť lepšie. Keď som sa ale v mojom okolí na predsavzatia pýtala, vyslúžila som si všelijaké pohľady a.k.a. „dospej, to sa už nerobí“ 😀 a vo väčšine prípadov negatívnu odpoveď. Ja si aj napriek tomu dovolím tvrdiť, že predsavzatia majú zmysel a to pre každého bez ohľadu na vek.

Nový rok je nový začiatok, aj keď len dátumom v kalendári a je to ideálna príležitosť kedy prehodnotiť svoje správanie za uplynulý rok a niečo aj keď len malé zlepšiť, alebo zmeniť. Ja predsavzatia rozlišujem na dva druhy – osobné ciele (týkajúce sa vzťahov, kariéry, životosprávy, osobnostného rastu) a všeobecné princípy, podľa ktorých chcem žiť. Tú prvú skupinu si nechám pre seba, ale druhú zazdieľam v tomto článku, pretože si myslím že by sme sa predsavzatiami z tejto skupiny mali v rámci svojich schopností a možností riadiť všetci.

1. Znižovať svoju environmentálnu stopu

Nikto z nás nedokáže žiť 100% zero waste. Každý z nás môže ale spraviť drobné zmeny svojho správania, ktoré prispejú k udržateľnosti a zmiernia zaťaženie našej planéty. Za minimum považujem nekupovať plastové fľaše a používať svoju vlastnú (okrem planéty pomôžete aj sami sebe, pretože bežné plasty obsahujú BPA), nepoužívať v obchodoch jednorazové sáčky a tiež nosiť si vlastnú nákupnú tašku a do tretice separovať odpad.

Samozrejme sa dá robiť oveľa viac, ale podstatné je začať a uvedomovať si že naše správanie má dopad. Priznávam, že nie som ochotná vzdať sa príležitostných nákupov vo fast-fashion obchodoch, to však neznamená, že som úplne zatratená (ako to niektorí zero waste blogeri prezentujú) ale môžem stále smerovať k znižovaniu svojej environmentálnej stopy v iných oblastiach. A o to by sme sa mali snažiť všetci v rámci záchrany našej planéty a pre dobro budúcich generácií.

2. Dať naspäť

Teraz budem hovoriť za seba, ale verím že sa v tom mnohí nájdete. Mám super rodinu a stabilné rodinné zázemie, som zdravá a z materiálneho hľadiska mi nič nechýba. Viete koľko ľudí na svete si toto nemôže povedať? Viete koľko ľudí nemá rodinu, zdravie alebo zabezpečené základné životné potreby?

Vždy som si hovorila, že keď budem mať veľa peňazí budem prispievať na charitu, ale pomáhať môžeme začať oveľa skôr a aj inak ako finančne. Preto som za posledný rok skúmala svoje možnosti a z pôvodnej myšlienky ísť ako dobrovoľníčka do Afriky som zvolila menej radikálnu možnosť a začať na Slovensku. Zapojila som sa do projektu o ktorom na blogu ešte určite napíšem ale ak cítite rovnakú potrebu pomôcť, dávam do povedomia stránku www.givingtuesday.sk kde si môžete vybrať komu aj ako chcete pomôcť.  

3. Posúvať sa

To najlepšie čo môžeme pre seba aj ostatných spraviť je snažiť sa byť čo najlepšou a najautentickejšiou verziou samého seba. Nechcem znieť pateticky (ako by mi určite môj brat povedal :)) ale to je naozaj mantra ktorou sa snažím viac či menej úspešne riadiť. Posúvať svoje fyzické limity, učiť sa nové veci a mentálne sa rozvíjať no zároveň nezanedbávať spirituálnu stránku, nájsť si čas spoznať sa, ovládať svoje emócie a nájsť svoj vnútorný balans. Pretože bez toho aby sme budovali svoju osobnosť, nikdy nebudeme schopní naplniť svoj potenciál.

„If you wanna make the world a better place take a look at yourself and make that change.“ MJ

Share: