Obrázok 1 Maroko

Pred týždňom sme sa vrátili z Maroka. Hovorí sa že cestovanie človeku dáva perspektívu a mám pocit, že pri tejto dovolenke to platilo dvojnásobne. Ľudia tu žijú taký jednoduchý život blízko prírode a ďaleko od konzumu, že sa tie „problémy“ ktoré každý deň riešime zdajú malicherné. Pitnú vodu si tu vážia, tradície chránia a veľa im ku šťastiu netreba. Aj keď je to vo veľa smeroch zaostalá krajina, v mnohom nás má čo naučiť.

Tu je pár mojich postrehov a zaujímavostí, ktoré som o Maroku nevedela a možno neviete ani vy:)

Maroko je obrovské

…myslite na to pri plánovaní trasy. Z jedného mesta do druhého to môže trvať hodiny, aj keď sa to na mape vôbec tak nejaví.

Náš plán cesty bol do poslednej chvíle celkom nejasný. Zvažovali sme pár nocí na púšti (na juhu), chceli sme vidieť známe modré mestečko Chefchaouen, ktoré je úplne opačným smerom a k tomu nejaké pobrežné dediny a oceán. Spolu okruh, ktorý by sme boli schopní vidieť keby sme celú dovolenku strávili cestovaním. Preto sme prvotný plán okresali na 4 mestá v okolí Marakéšu, kam sme prileteli a bolo to tak akurát.

Obrázok 3 Maroko
Obrázok 2 Maroko

To najlepšie z Maroka v Marakéši nenájdete

Marakéš je príliš preceňovaný na to, čo v skutočnosti ponúka. Je to mesto trhov a pokiaľ účelom vašej cesty nie sú LEN nákupy, potom v Marakéši nebudete mať po 2 dňoch čo robiť. Odhliadnuc od trhov je to špinavé mesto so zopár fotogenickými zákutiami, ktoré mu celkový dojem (za mňa) nezlepšujú.  

Obrázok 8 Maroko
Obrázok 19 Maroko

Ak ste do Maroka prišli za zážitkami, prírodou a niečim iným, niečim čo doma nemáte, prenajmite si auto a choďte mimo. Je jedno ktorým smerom, pretože Maroko ponúka oveľa viac ako len pekné koberce a trhy. Či už to bude Atlas a turistika, safari tour, spoznávací road trip, alebo hodiny surfu, či potápania na pobreží práve tam spoznáte to ozajstné autentické Maroko a maročanov.

Obrázok 5 Maroko
Obrázok 7 Maroko
Obrázok 6 Maroko

Čaj sa v Maroku neodmieta

Maročania stále pijú čaj… a ponúknu ho aj vám. Nie je totiž od smädu, ale je dôkazom pohostinnosti a jeho zarábanie a podávanie je súčasťou marockej kultúry. Odmietnuť čaj sa v Maroku považuje za odmietnutie samotného hostiteľa a za urážku.

 Tiež sa pripravte na to že ich povestný čaj je klasický čierny čaj vylúhovaný s mätou a cukrom nalievaný z obrovskej výšky (neodporúčam obliekať si biele nohavice:))

Obrázok 4 Maroko

Maroko hrá farbami

To ste asi vedeli, ale vedeli ste aj to, že každá farba niečo znamená? Tak napríklad biela sa nosí na pohreby aj svadby pretože ňou preukazujú úctu. Čiernej sa mnohí dodnes vyhýbajú pretože sa kedysi spájala s temnými silami, zelená znamená plodnosť, modrá  zas prosperitu a dalo by sa pokračovať. Takže tie farby, ktoré v Maroku všade naokolo vidíte tam nie sú náhodou. 

Obrázok 26 Maroko

Viac ako polovicu neplaťte

To, že na trhoch sa o cene vyjednáva som vedela. Ale nikto mi nepovedal ako veľmi. Za viac ako polovicu vyvolávacej ceny, tovar ani nekupujte. Vo vedľajšom stánku si to isté za tú cenu kúpite. Na trhoch sa totiž predáva pár rovnakých druhov tovaru a to stavia predajcov do nevýhodnej pozície. Neraz sa mi stalo, že sa ma spýtali koľko by som za tovar dala a bez ohľadu na to ako uletene nízku cenu poviete, vám ho nakoniec aj tak predajú.  

Obrázok 17 Maroko
Obrázok 16 Maroko
Obrázok 18 Maroko

Majú EURo-friendly menu

Desať dirhamov je jedno euro. Veľmi praktické pri zjednávaní na trhoch:) Žiadne veľké počítanie.

Všetky potraviny sú tam BIO

To platí minimálne pre všetky menšie marocké mestá. Je to rozvojová krajina, kde všetky pokrokové potravinárske praktiky skrátka ešte nedorazili. Takže keď si dáte kurací Tajine (lokálna pochúťka), môžete sa spoľahnúť že vám ho naservírujú bez zbytočných antibiotík:)

Žalúdočné problémy sú súčasťou zážitku

Tak nám bolo povedané a tak sa na našej 4-člennej skupinke aj potvrdilo. Traja zo štyroch si to odskákali aj napriek tomu, že sme sa vyhýbali pouličným pochúťkam a stravovali sme sa väčšinu času vo Foursquare reštauráciach:) …samozrejme až na výnimky, keď v okolí 100km nebolo inej možnosti (viď fotka).

Obrázok 21 Maroko

Pripravte sa na teplotné výkyvy

Teda hľavne keď do Maroka pôjdete off-season ako my. Cez deň 30, v noci 10. Ak nemáte odolný imunitný systém, môže vás to zložiť presne tak ako nás:D

Obrázok 10 Maroko
Obrázok 13 Maroko
Obrázok 12 Maroko

Maročania nosia "čarodejnícky" plášť

A keď ich v noci stretnete niekoľko pohromade pôsobí to dosť creepy. Ale iný kraj, iný mrav či ako sa to hovorí 🙂 

Obrázok 19 Maroko
Obrázok 20 Maroko

Dúfam, že ste sa niečo zaujímavé dozvedeli a ak ste boli v Maroku už aj vy, dajte mi do komentára ako ste ho vnímali:)

Share: