Počúvam práve audio knihu What I Know for Sure od Oprah Winfrey, ktorá je kompiláciou príbehov ktoré zažila a ponaučení, ktoré si z nich zobrala. V skratke je o životných múdrostiach, ktorými si je úplne istá.

To ma prinútilo zamyslieť sa, či je v mojom (mladom) živote už teraz niečo, čím som si na 100% istá. A hneď ma napadla jedna vec – že každý si je strojcom svojho (ne)šťastia.

Ako si kto zariadi...

Ako sa máte? A nemyslím takú tú otázku, ktorú sa vás spýta kamoš na ulici a na ktorú automaticky odpoviete „fajn“. Ale ako sa naozaj máte? Napĺňa vás práca ktorú robíte? Máte rovnováhu medzi svojim osobným a pracovným životom? Trávite plnohodnotný čas so svojou rodinou a kamarátmi? Milujete svojho životného partnera a ste s ním zo správnych dôvodov? Máte radi mesto v ktorom žijete? Ste spokojní so svojou finančnou situáciou? …a otázka všetkých otázok, ste šťastní?

Ak ste si vôbec niekedy položili niektorú z týchto otázok ste na tom lepšie ako drvivá väčšina ľudí. Ľudia plávajú životom bez toho aby sa niekedy vôbec zamysleli nad svojou situáciou pretože veria v osud, vesmír, nejakú vyššiu silu a.k.a. „asi to tak malo byť“ alebo „osud to tak zariadil“. A čo keby som povedala, že možno to tak nemalo byť a ten „osud“ ste vy a vaše dobré/hlúpe rozhodnutia ktoré vás dostali tam kde práve ste.

Hlavne bez zodpovednosti

Ľuďom je prirodzené hľadať vinníka. Za tú hádku vždy môže ten druhý a za finančné problémy zamestnávateľ alebo štát. Je to predsa len jednoduchšie ako napríklad priznať, že sme sa pohádali, lebo so mnou raz mesačne zametajú hormóny, alebo že za moju mizernú finančnú situáciu môže vlastná neschopnosť menej míňať, alebo viac zarábať. To je dôvod, prečo ľudia radi hádžu vinu za svoj nešťastný život na niekoho iného, a na zmenu len čakajú, alebo sa za ňu modlia ale v každom prípade pre ňu vôbec nič nespravia.

Prevziať zodpovednosť znamená priznať si, že sme niekde spravili chybu ale zároveň si uvedomiť že ju môžeme napraviť a už viac nespraviť. Akonáhle prevezmeme zodpovednosť za náš život do vlastných rúk, máme možnosť si ho zariadiť presne podľa svojich predstáv.

Lifestyle Design

Počuli ste už niekedy tento výraz? V roku 2007 ho predstavil Tim Ferriss vo svojej knihe The 4-Hour Work Week. Nebol síce prvý, ktorý si zariadil život po svojom, ale ako prvý prišiel s konkrétnym názvom tohto procesu a overenými technikami ako si nadizajnovať život k vlastnej spokojnosti.

Vychádza z toho, že existuje aj iná alternatíva, ako stráviť celý svoj pracovný život zatvorený od 9 do 5 v kancelárií, žiť z víkendov a raz alebo dva krát do roka zbehnúť na dovolenku a opakovať to až do dôchodku. V knihe neuvádza konkrétny plán, pretože každý z nás má o ideálnom živote inú predstavu, ale vyzýva k tomu aby sme sa zamysleli nad tým aký život chceme a podľa toho si ho nadizajnovali namiesto toho aby sme len akceptovali život ktorý nám nadizajnovali rodičia, alebo spoločnosť.

Od malička sme boli „programovaní“ na to, ako to má byť – vyštudovať, zamestnať sa, šplhať po kariérnom rebríčku, zobrať hypotéku, vydať/oženiť sa, mať deti a pracovať až do dôchodku. Preto prvým a podľa mňa najdôležitejším krokom k zmene životného štýlu je zmena mentálneho nastavenia. Vôbec pripustiť že je aj iná možnosť a začať rozmýšlať out of the box.

Sloboda

V živote som vždy chcela dve veci – finančnú slobodu a slobodu nad svojim časom. Hneď po nástupe do zamestnania som si ale uvedomila, že ako zamestnanec nedosiahnem ani jedno ani druhé. Vtedy som začala rozmýšľať nad svojimi možnosťami. Do pár rokov som dala výpoveď a plynule prešla zo zamestnania na podnikanie. Dnes môžem bez problémov odbehnúť na mesiac do Toskánska a nestarať sa koľko dní dovolenky mi zostáva a či sa mi zastaví príjem, pretože nie je naviazaný na môj čas. Som si istá, že pár ľudí z môjho okolia si myslí že som sa zbláznila, ale to je nevyhnutná daň za nekonvenčné rozhodnutia, s ktorou treba rátať a s ktorou som ochotná žiť:)

Aj keď mám pred sebou ešte dlhú cestu k môjmu vysnívanému životu, jedna veľmi podstatná zmena sa mi už podarila a preto z vlastnej skúsenosti viem, že nadizajnovať si život podľa seba síce nie je ľahké, ale je to dosiahnuteľné. A ak sa nám to čo chceme nedarí dosiahnuť, je to len naša vlastná neschopnosť, lenivosť alebo nevedomosť a nie hra osudu. Je to možno kruté, ale kto si ako zariadi tak má. Preto by sme si mali dať veľký pozor na naše rozhodnutia a nie len na to čo robíme, ale aj na to čo nerobíme (a mali by sme).

Na záver...

Chcem len povedať že okrem zdravia máme všetko ostatné vo svojich rukách. Takže keď vás najbližšie napadne, že život nie je spravodlivý, proste ho zmeňte! Máme obrovskú tvorivú silu a len veľmi krátky čas aby sme zo života vytrieskali čo najviac, tak sa neuspokojme s priemerom a zariaďme si to po svojom:)

OUTFIT DETAILS:

Sako: ZARA (minuloročná kolekcia)

Top: ASOS – Club L ruffle top in white

Rifle: ASOS – farleigh high waist slim mom jeans

Okuliare: RayBan 

Share: