Plesová sezóna je zahájená a ak máte nejaký ples na programe aj vy, určite ako prvé riešite čo na seba. V oblečení by ste sa v prvom rade mali cítiť pohodlne, malo by lichotiť vašej postave, ale pri spoločenskej udalosti akou je ples by vaše oblečenie malo spĺňať aj základné pravidlá etikety, ktoré sú bohužiaľ stále mnohým neznáme:)

Tu je zopár z nich:

Šaty: dlhá róba

Ples: formálnejší ples v hoteli, či kaštieli s dress-codom „black tie“

Plesy sú právom považované za vrchol spoločenskej sezóny. Ak ste pozvaný na ples s  dress-codom „black tie“, na oblečení by ste si mali dať obzvlášť záležať. Muž by mal mať po správnosti na sebe smoking, ktorý je považovaný za vrchol mužského oblečenia. Preto by partnerka mala mať na sebe vrchol dámskeho oblečenia, ktorým je dlhá róba. Žena by taktiež mala mať zakryté lakte a to buď štólou, alebo vysokými rukavičkami.

Čo sa oblečenia týka, za absolútne faux pas sa považuje róba bielej farby a hodinky na ruke. Treba na to pri výbere šiat a chystaní myslieť:)

Ďalšie vhodné šaty...

Šaty: čierne koktejlky

Ples: formálnejší ples v hoteli, či kaštieli bez predpísaného dress-codu

Ak nejde o ples s dress-codom, ale miesto podujatia si vyžaduje formálnejšie oblečenie pravidlá sú o niečo menej prísne. Muž by mal mať na sebe čierny, alebo tmavomodrý oblek (bez vzorky) a žena si môže vybrať medzi dlhými či krátkymi šatami. Podľa etikety nemusí mať zakryté lakte, takže strih šiat či doplnky si môže vybrať bez obmedzenia.

V tomto prípade sú podľa mňa ideálnym riešením čierne koktejlky, ktoré sú považované za formálne, ale nie až tak ako dlhá róba. Sú neutrálne a vďaka doplnkom môžete dotvoriť svoj outfit oboma smermi. Ak chcete pôsobiť formálnejšie môžete ku šatám zvoliť zlaté lodičky a vykladanú listovú kabelku a ak chcete pôsobiť neformálnejšie, k šatám si obujte napr. farebné sandále a listovku.

Ďalšie vhodné šaty...

Šaty: bežné spoločenské šaty

Ples: neformálny ples bez predpísaného dress-codu

Aj keď je ples neformálny, volila by som skôr krátke, alebo midi šaty, rozhodne nie mini! Čo sa farby týka, tu sa kreativite medze nekladú, ale obľúbenými farbami, ktoré pôsobia v správnom odtieni slávnostným dojmom sú podľa mňa sýto červená a kráľovská modrá. Partner by mal mať na sebe tmavý oblek, s kravatou či motýlikom vo farbe ladiacej k šatám partnerky.

Ďalšie vhodné šaty...

A aké sú ďalšie pravidlá etikety, na ktoré by ste počas plesu mali myslieť?

  • K spoločenským šatám si zaobstarajte spoločensky akceptovateľný zvršok – kožušinku, či dlhý kabát. Páperka nie je najšťastnejšia voľba:)
  • Kabelku by si žena nikdy nemala pokladať na stôl, alebo na zem. Mala by byť odložená na stoličke za chrbátom, prípadne na kolenách.
  • Hlavne žiadna igelitka! Ak si na ples niečo potrebujete priniesť sú aj vhodnejšie spôsoby.
  • Muž a žena by mali na ples vchádzať spolu. Žena by mala držať muža pod ramenom po pravej strane.
  • Pri usádzaní muž odsunie žene stoličku a sadá si až po nej.
  • Počas jedla by sa na stôl nemali pokladať lakte.
  • Ak je občerstvenie na plese formou rautu, mal by sa použiť nový tanier zakaždým keď ste dojedli a chcete si ešte niečo dať.

Na záver...

Koniec koncov si myslím, že ak nejdete na Ples v opere pravidlá etikety nie sú až také podstatné a môže sa stať, že aj ak sa nimi budete riadiť, budete jediný kto si toho všimne:) 

Prajem všetkým podarenú plesovú sezónu!

Share: