Obrázok 1 capsule wardrobe

Viete čo je CAPSULE WARDROBE? Je to šatník pozostávajúci len z pár kusov oblečenia, ktoré sa navzájom perfektne hodia a vďaka ktorým sa ráno bez zbytočného rozmýšľania oblečiete. To vám ušetrí množstvo času, rozhodovania aj peňazí a v konečnom dôsledku zjednoduší život.

Mne je tento koncept sympatický už dlho a snažím sa ho postupne uplatňovať aj v mojom obliekaní, no hlavne pri nakupovaní pretože tam to všetko začína.

Obrázok 3 capsule wardrobe
Obrázok 6 capsule wardrobe

OD SHOPOHOLIČKY K.....

Kto ma pozná, vie že milujem módu a vždy som rada nakupovala. Na vysokej škole som mala svoj nákupný vrchol a každé euro som minula na handry no aj napriek tomu, som si každé ráno nemala čo obliecť.

Situácia sa ešte zhoršila keď som začala pracovať v advokácií s dress-codom. Zvýšili sa požiadavky na to ako vyzerám a čo mám na sebe, ale moje vysokoškolské (párty) veci boli nepoužiteľné. Cítila som potrebu ešte viac nakupovať, ale z platu stážistky nebolo za čo. Vtedy som sa prvý krát zamyslela nad obliekaním a nad tým, ako vyzerať reprezentatívne za čo najmenej peňazí. V tom čase som o capsule wardrobe ešte ani netušila, ale finančné dôvody ma priviedli k jej základným princípom. Kúpila som si kvalitné čierne šaty, čierne nohavice, bielu blúzku, sako a čo sa topánok týka, nosila som len jedny čierne lodičky. S týmto základom, som mohla použiť aj niektoré staršie kusy oblečenia a stále vyzerať office-ready:)

Advokáciu som neskôr vymenila za korporáciu, kde som v čiernych šatách vyzerala pri mojich kolegoch v rifliach a teniskách dosť nevhodne overdressed:) Mala som sa obliekať „normálne“, čo vo fashion slovníku znamená business-casual a to pre mňa znamenalo ďalšie nákupy. Čím viac vecí som však mala, tým dlhšie mi ráno trvalo obliekanie. V tom čase som ale popri práci rozbiehala biznis a každá minúta mi bola vzácna. A presne tu som začala naplno riešiť moju CAPSULE WARDROBE.

Obrázok 8 capsule wardrobe

ČO TO V PRAXI ZNAMENÁ?

S rozumom prehodnotiť svoj šatník, odstrániť z neho to čo nenosíte a doplniť ho kvalitnými neutrálnymi kúskami tak aby sa všetko ku sebe navzájom hodilo a aby ste každý jeden kúsok v šatníku naplno využívali. Dôraz sa kladie na kvalitu pred kvantitou a na to aby vám každý kúsok dokonale sedel.

Okrem toho, že vám takto zostavený šatník ušetrí peniaze, čas, ranné rozhodovanie a veľa miesta v skrini, celkovo smeruje k menšiemu konzumu a udržateľnosti.

AKO VYZERÁ CAPSULE WARDROBE?

Každý má iný štýl a preto neexistuje jeden vzorec ako si zostaviť CAPSULE WARDROBE. Zároveň takýto šatník vyzerá úplne inak s ohľadom na jednotlivé ročné obdobia. 

Aj keď môj šatník nie je zatiaľ ukážkovým príkladom CAPSULE WARDROBE (hlavne čo sa šiat týka:)) pomaly sa k nemu dostávam. Toto je príklad toho, čo tvorí základ môjho šatníku na jeseň/zimu:

Obrázok 10 capsule wardrobe
Obrázok 17 capsule wardrobe
Obrázok 12 capsule wardrobe
Obrázok 11 capsule wardrobe
Obrázok 24 capsule wardrobe
Obrázok 22 capsule wardrobe
Obrázok 20 capsule wardrobe
Obrázok 23 capsule wardrobe
Obrázok 21 capsule wardrobe
Obrázok 19 capsule wardrobe
Obrázok 26 capsule wardrobe
Obrázok 14 capsule wardrobe
Obrázok 25 capsule wardrobe
Obrázok 27 capsule wardrobe
Obrázok 15 capsule wardrobe

Rozhodnúť sa pre CAPSULE WARDROBE neznamená vzdať sa svojho osobného štýlu, alebo úplne prestať nakupovať. Znamená to minimalistický prístup k obliekaniu a aspoň pre mňa tak trochu bojkot proti prehnanému konzumu, ktorý sa na nás tlačí z každej strany. Takto zostavený šatník nás prinúti zapojiť trochu kreativity pri obliekaní a nakombinovať outfit z toho, čo už máme.

Ak sa vám tento prístup páči, no neviete sa vo svojom šatníku z času na čas vzdať niečoho nového/iného, využívajte alternatívne (eko-friendly) spôsoby. Nakupujte z druhej ruky, napr. v sekáči NOSENE alebo si oblečenie požičajte napr. z online požičovne šiat SHATY ak viete, že si tie šaty viac ako jeden krát neoblečiete a budú vám zbytočne zaberať miesto v skrini.

Dajte mi do komentára, čo si o tomto prístupe k obliekaniu myslíte.

Obrázok 7 capsule wardrobe

OUTFIT DETAILS:

Šaty: SHATY – biele háčkované mini šaty

Kabát: ZARA

Baretka: ASOS

Čižmy: M & S (staršia kolekcia)

Kabelka: vintage

Share: