S mojimi 162 centimetrami som vždy chcela byť vyššia. Akonáhle som ale pochopila, že s mojou reálnou výškou veľa nespravím, zistila som že je veľa optických trikov ktoré môžem využiť vo svoj prospech a „vyrásť“ hneď o niekoľko centimetrov 🙂

Jasné, že by sme sa mali naučiť mať rady to čo nám bolo nadelené, to je téma na úplne iný článok, ale prečo si nepomôcť keď sa dá? Správnym oblečením sa dá veľa zamaskovať, ale aj podčiarknuť. Upriamiť pozornosť na naše prednosti a naopak ju odviesť od našich nedostatkov. Stačí sa naučiť základné pravidlá hry s proporciami, farbami, či strihmi a šikovne ich aplikovať. Za roky experimentovania a hľadania som vyselektovala to čo naozaj funguje a to čomu sa radšej vyvarovať.

Tu je mojich top 10 tipov ako vyzerať opticky vyššie, ktoré už roky využívam a na ktoré nedám dopustiť. A ak patríte k tým vyšším, garantujem vám že rovnako dobre fungujú aj ak vašim cieľom je vyzerať o kúsok chudšie 😉

1. NEUTRÁLNE LODIČKY

To že by ste mali nosiť vysoké opätky ak chcete vyzerať vyššie asi hovoriť netreba. Ale čo je rovnako dôležité ak nie aj dôležitejšie je ich farba. Lodičky k sukniam a šatám by mali mať rovnakú (alebo aspoň podobnú farbu) ako je farba vašej pokožky. Toto pravidlo platí aj v zime, čiže ak nosíte silónky, farba vašich topánok by mala byť rovnakej/podobnej farby ako vaše silónky.

Tento styling tip je jeden z najjednoduchších, no zároveň jeden z najefektívnejších, takže keby ste sa pozreli na moje topánky uvidíte nezdravé množstvo béžových lodičiek a rovnako nezdravé množstvo čiernych čižiem 🙂

Pudrové lodičky KÚPITE TU

Béžové sandálky KÚPITE TU

Béžové lodičky KÚPITE TU

2. ŽIADNE KOZAČKY

Členkové čižmy sú pre nízke ženy veľmi nešťastný výber. A najhoršou možnou alternatívou sú členkové topánky v kontrastnej farbe ku vašej pokožke. Čierne kozačky opticky skrátia vaše nohy a to si môžu naozaj dovoliť len ženy s extrémne dlhými nohami (…a úprimne, koľko takých je? :)). V béžovej verzií sú o kúsok prijateľnejšie, ale ideálne by som namiesto kozačiek radila radšej čižmy nad kolená, ktoré sú aj pre nízke ženy veľmi lichotivé a vyzerajú so šatami a sukňami štýlovo.  

Čierne čižmy KÚPITE TU

Béžové čižmy KÚPITE TU

Tehlové čižmy KÚPITE TU

3. MALÉ KABELKY

Viem, že to v niektorých prípadoch nie je možné, ale vždy keď sa dá by som radšej siahla po malej či strednej kabelke namiesto oversized verzie. Je to otázka proporcií. Veľká kabelka opticky zmenšuje postavu a platí to aj naopak čiže s malou kabelkou budete pôsobiť vyššie.

Čiernu kabelku KÚPITE TU

Košíkovú kabelku KÚPITE TU

Béžovú kabelku KÚPITE TU

4. NOHAVICE S VYSOKÝM PÁSOM

Pamätáte časy keď boli v móde bedrové nohavice? Ja áno a keď pozerám na fotky doteraz tomu nerozumiem. Nevyzerali podľa mňa dobre na nikom 😀 Každopádne nám všetkým, no hlavne nízkym ženám hrá do kariet že sú momentálne v móde nohavice s vysokým pásom, čiže strih ktorý opticky predlžuje postavu. Vysoký pás vytvára ilúziu, že nohy začínajú vyššie ako v skutočnosti začínajú a celkovo vyzerajú veľmi lichotivo.

Či už teda siahnete po rifliach, klasických nohaviciach, alebo trendy strihu ako napr. cullotes dajte si pozor aby mali vysoký pás.

Čierne rifle KÚPITE TU

Modré rifle KÚPITE TU

Biele rifle KÚPITE TU

5. ROVNÝ STRIH AŽ PO ZEM

A keď už sme pri nohaviciach, je jeden strih ktorý je pre nízke ženy super lichotivý – nohavice s vysokým pásom a širokým strihom až po zem (dostatočne dlhé aby zakryli opätky). Asi netreba vysvetľovať prečo tento strih predlžuje postavu. Vytvára jednu dlhú vertikálnu líniu a to spôsobuje efekt super dlhých nôh (aj keď máte od toho v skutočnosti ďaleko :)). Jediné na čo si treba dať pozor je aby nohavice boli naozaj až po zem, pretože akokoľvek kratšie nezakryjú opätky a míňajú sa účinku.

Ja tento strih nosím stále a obvykle ho kombinujem s platformovými topánkami, ktoré mi pridajú dobrých 10cm 🙂 Najznámejšou hviezdou, ktorú uvidíte tento trik využívať je Victoria Beckham, ktorá na svoje „wide-leg trousers“ nedá dopustiť.

Čierne nohavice KÚPITE TU

Béžové nohavice KÚPITE TU

Biele nohavice KÚPITE TU

Ja tento strih nosím stále a obvykle ho kombinujem s platformovými topánkami, ktoré mi pridajú dobrých 10cm 🙂 Najznámejšou hviezdou, ktorú uvidíte tento trik využívať je Victoria Beckham, ktorá na svoje „wide-leg trousers“ nedá dopustiť.

6. KLOBÚKY

Toto je asi celkom jasné. Správnym klobúkom, alebo baretkou si behom sekundy pridáte o pár centimetrov naviac. A okrem toho, že vás klobúky opticky predĺžia, ešte dotvoria outfit a sú tým najštýlovejším doplnkom. Ak ma sledujete na instagrame → https://bit.ly/IG_DanaHavana určite viete, že tento trik využívam často a rada 🙂

Klobúk KÚPITE TU

Čiernu baretku KÚPITE TU

Pletený klobúk KÚPITE TU

7. MINI DĹŽKA

Mini dĺžka najmä v kombinácií s béžovými lodičkami predlžuje nohy a pre nízke ženy je tou najlepšou voľbou. Mne osobne sa páči aj midi dĺžka, ale viem že úplne nelichotí mojej postave takže skôr volím mini sukne a mini šaty.

Ak mini nie je váš štýl, vhodnou alternatívou je aj maxi dĺžka. Ak dodržíte rovnaké pravidlo ako pri nohaviciach, že šaty budú zakrývať vaše opätky, docielite rovnaký efekt a opticky sa predĺžite.

Béžové šaty KÚPITE TU

Ružové šaty KÚPITE TU

Biele šaty KÚPITE TU

8. KRÁTKE ZVRCHNÍKY

Existuje vôbec slovo „zvrchník“ alebo som ho práve vymyslela? 😀 Každopádne, ďalším tipom ako si opticky predĺžiť postavu je nosiť krátke bundy,  saká, či svetre. Docielite tým to, že vrch tela (torso) bude vyzerať kratšie a zvyšok tela, čiže nohy, budú vyzerať dlhšie.

Mojou obľúbenou kombináciou je nosiť široké nohavice s krátkou koženou, alebo rifľovou bundou a klobúkom – čiže 3 tipy dohromady a keby ste ma stretli na ulici, nikdy by ste nepovedali že mám len okolo 160cm 🙂

Bielu bundu KÚPITE TU

Ružovú bundu KÚPITE TU

Šedú bundu KÚPITE TU

9. MONOCHROMATICKÉ OBLIEKANIE

Jeden z mojich obľúbených tipov. Monochromatické obliekanie pôsobí lichotivo, pretože nevytvára žiadne optické hranice a tým pádom neskracuje postavu. Okrem toho že budete vďaka monochromatickému obliekaniu vyzerať vyššie, je to aj aktuálny trend a pôsobí veľmi štýlovo.

Možností je neúrekom a pri monochromatickom obliekaní dokonca farby vášho oblečenia ani nemusia byť rovnaké, len podobné. Ja často kombinujem bielu s béžovou, alebo čiernu so šedou a aj tak majú žiadaný efekt.

Modrý set KÚPITE TU

Biely set KÚPITE TU

Ružový set KÚPITE TU

10. ZAPRAVTE SA

A posledným jednoduchým tipom je zapraviť si akýkoľvek top, ktorý máte práve na sebe. Či to je košeľa, tričko, alebo blúzka zapravená vždy bude vyzerať lepšie. Dôvod je rovnaký ako pri krátkych bundách a to – vytvoríte ilúziu kratšieho torsa a dlhších nôh.

Biely top KÚPITE TU

Košeľu KÚPITE TU

Čierny top KÚPITE TU

Súhlasíte s mojimi tipmi, alebo som na niečo zabudla? Dajte mi vedieť do komentára 😉

Video o tom ako vyzerať vyššie PO ANGLICKY si môžete pozrieť tu a ak vás video bude baviť, nezabudnite sa prihlásiť na odber môjho kanálu (SUBSCRIBE) → https://bit.ly/YT_danahavana 

Share: