Na knihy som nikdy veľmi nebola. Rodičia mi síce ako malej pravidelne čítavali, ale stredoškolské povinné čítanie typu Rysavá jalovica mi môj vzťah s knihami pri najmenšom narušilo:) Ku knihám som si nenašla cestu ani na vysokej škole. Povinné čítanie sa zmenilo zo slovenskej klasiky na odbornú literatúru a všetok čas, ktorý som nestrávila štúdiom zákonov a právnej literatúry som trávila hocijako len nie nad knihami.

Roky pre mňa čítanie predstavovalo skôr nutné zlo, než voľnočasovú aktivitu ktorú by som si užívala. To sa zmenilo až nedávno, keď som natrafila na tie správne knihy, vďaka ktorým som sa s čítaním znova skamarátila a kamarátime sa dodnes:) Sú to knihy ktorým mnohí hovoria „self-help books“ ale ja ich považujem skôr za „get-better books“. Spája ich jedna myšlienka – neustále sa zlepšovanie vo všetkých oblastiach života, či už je to fyzická stránka a zdravý životný štýl, efektivita práce, finančná situácia, alebo emocionálny a psychický stav.

Toto je výber kníh, ktoré mali na môj život najväčší dopad a ku ktorým sa často a rada vraciam. Ak vás niektorá kniha osloví, stačí kliknúť na nadpis, alebo obrázok a budete presmerovaní na Amazon.de kde si ju môžete kúpiť.

Touto knihou musím začať, pretože má špeciálne miesto. Rozhodne nepatrí medzi najlepšie ktoré som kedy čítala, ale tento článok je o knihách, ktoré mi zmenili život a táto je na ich čele, pretože mi otvorila dvere do sveta kníh a pomohla mi pochopiť primárny rozdiel v zmýšľaní chudobných a bohatých.

Pokiaľ nepatríme medzi šťastné percento populácie a nenarodili sme sa so zlatou plienkou, sme vychovávaní rodičmi, ktorí nikdy nedosiahli úplnú finančnú slobodu. A poviem to škaredo ale pravdivo – ako nás môžu naučiť niečo, čo sami nevedia? Naši rodičia, ktorí vyrastali v komunizme nám len ťažko poradia ako sa zabezpečiť v dynamickej dobe 21. storočia. A aj keď vždy pre nás chcú to najlepšie (a to treba mať na pamäti) rada „dobre sa uč, dobre sa zamestnaj a budeš sa mať dobre“ už dáááávno neplatí.

Kniha je o základných rozdieloch zmýšľania bohatých a chudobných a dôvodoch prečo chudobní zostávajú chudobnými a bohatí ďalej bohatnú vykreslená formou rozprávania osobného príbehu autora knihy R. Kyiosakiho a jeho dvoch otcov. Kniha je dosť všeobecná a trochu mi vadilo, že v nej príliš crosselovali sprievodnú hru, ktorú ku knihe vyrobili, ale aj napriek tomu ju odporúčam prečítať.  

Táto kniha svojou veľkosťou skôr pripomína príručku než knihu, ale obsahovo je jedna z najlepších aké som kedy čítala. To čo robíme každý deň – naše zvyky podmieňujú či budeme bohatí, chudobní, alebo zaseknutí niekde v strede. A nie len to, naše zvyky ovplyvňujú okrem finančnej situácie aj naše zdravie, naše IQ, dĺžku života a dokonca DNA.

Kniha vysvetľuje chemickú reakciu v mozgu, ktorá tvorí a sprevádza naše zvyky (činnosti, ktoré robíme automatizovane), spôsoby ako z určitej činnosti vytvoriť zvyk a uvádza konkrétny zoznam zvykov, ktoré nám zlepšujú a zhoršujú kvalitu života.

Kniha je napísaná veľmi racionálne a každá rada je v nej dobre odôvodnená. Nehovorí robte toto a nerobte tamto, ale bohatí robia toto a ak chcete dosiahnuť to čo dosiahli oni, možno by ste sa mali správať rovnako ako sa správajú oni. To dáva zmysel, nie?

Táto kniha je bomba! Je napísaná inak, pre niekoho možno depresívne ale mne sa to páčilo. Autor v prvých kapitolách píše o pominuteľnosti života a o tom, ako sme na tomto svete vo vesmírnom merítku krátko (pol sekundy). Preto by sme ten limitovaný čas, ktorý nám je daný mali využiť naplno.

Väčšina z nás má oveľa väčší potenciál ako celé dni sedieť v kancelárií a plniť príkazy nadriadeného. V knihe je konkrétny 5-krokový postup ako si ujasniť čo od života chceme a zároveň ako zostaviť plán na dosiahnutie našich cieľov. Mne tá kniha veľmi pomohla a často sa k nej vraciam.

Všade naokolo počúvam dôvody prečo sa toto, alebo tamto nedá. Najčastejšie ich ale počujem zo svojej hlavy aj keď proti tomu bojujem:) Nám ľudom je prirodzené hľadať dôvody prečo sa niečo nedá spraviť, namiesto toho, aby sme sa zamysleli ako sa to čo chceme dá dosiahnuť. Je to mentálna lenivosť a presun zodpovednosti. Ak sa niečo nedá, potom to nie je naša chyba, všakže? Ibaže ono sa to dá…

V tejto knihe sú krásne príklady toho, ako ľudia z tých najhorších životných podmienok a najsmutnejších životných situácií vytrieskali to, čo niektorí ľudia s neporovnateľne lepšími podmienkami nikdy nedosiahli. To ako otočili svoju nevýhodu na výhodu len dokazuje že všetko je o uhle pohľadu a vnímaní reality. Výborná kniha po ktorej siahnem vždy keď sa mi nedarí a mám chuť všetko zabaliť. Silno motivačná a to niekedy človeku treba:)

Táto kniha je iná ako všetky predchádzajúce. Je o emóciách a psychike človeka. Kniha, ktorú by som si kedysi neprečítala pretože som psychické zdravie neriešila. Časom som ale pochopila, že na to aby človek niečo dosiahol (či už je to vybudovanie úspešnej firmy, alebo pozoruhodný športový výkon) musí pracovať nie len na svojich schopnostiach, ale aj osobnosti.

Kniha popisuje jednotlivé emócie a hlavne spôsob akým sa s nimi vyrovnať. Dlhodobo potláčané emócie sú často príčinou depresií a psychosomatických chorôb a preto sa treba naučiť s nimi pracovať a hlavne sa od nich oslobodiť. V knihe je konkrétny postup ako sa ich zbaviť a vďaka tomu žiť vyrovnanejší život plný lásky a radosti.

Dalo by sa pokračovať, ale pre tento krát som sa obmedzila len na 5 z množstva skvelých kníh, ktoré som za posledné roky prečítala.

Ak sa vám ale článok páčil, dajte mi vedieť a možno napíšem pokračovanie. Zatiaľ mi do komentáru dajte vaše obľúbené knihy, nech sa trochu inšpirujem aj ja:)

Share: