Dávate si novoročné predsavzatia? Ja áno, každý rok odkedy si len pamätám. Kedysi to boli jednoduché záväzky ako dobré známky, vyšší plat, alebo číslo na váhe zatiaľ čo teraz sú to skôr otázky sebarozvoja, životosprávy a celkového smerovania. Myslím si, že či sme alebo nie sme so svojim životom spokojní vždy je priestor na zlepšenie a nie je lepší pocit ako ten keď vidíte že rastiete a zlepšujete sa či už je to fyzicky, spirituálne alebo mentálne.

Ak tiež súhlasíte s názorom že „progress means happiness“ tu je pár mojich zlepšovákov a vecí, ktoré môžem(e) podľa mňa v novom roku robiť lepšie:

1. Žiť súčasným momentom a menej sa báť

Práve čítam super knihu (Letting go by David R. Hawkins) v ktorej sa píše „between the fear of life and fear of death we worry about the present moment“ a podľa mňa tá myšlienka vystihuje fungovanie dnešnej doby. Takmer všetko čo v živote robíme je zo strachu. Cvičíme pretože sa bojíme aby sme nepribrali, naháňame sa v práci lebo sa bojíme aby nás nevyhodili, snažíme sa o dobré známky a tituly lebo sa bojíme že na nás rodičia nebudú pyšní, nie sme sami sebou lebo sa bojíme čo si o nás ostatní pomyslia, líčime sa lebo sa bojíme že nie sme dosť pekné a dalo by sa pokračovať. Fungujeme niekde medzi strachom zo života a smrti až si nedokážeme naplno vychutnať krásu prítomného momentu.

Chcela by som tento rok viac ovládať svoje myšlienky, dokázať naplno vypnúť keď to budem potrebovať a nebrať život tak vážne. Vraj pomáha pravidelná meditácia tak jej plánujem dať tento rok šancu.

2. Nekupovať zbytočnosti

…a často si to pripomínať! Viete ako sa hovorí „we buy things we can’t afford to impress people we don’t even like“ a nemôžem s tým viac súhlasiť. Preto si tento rok chcem dať veľký pozor a dobre si rozmyslieť čo NAOZAJ do života potrebujem a čo je iba šikovný marketing.

3. Vážiť si svoj čas

A dobre si rozmyslieť s kým a ako ho strávime. Náš čas je to najcennejšie čo máme a často ním doslova mrháme. Preto ho chcem tento rok tráviť efektívnou prácou, aktívnym oddychom a s ľuďmi ktorých mám naozaj rada.  

4. Nespoliehať sa na jediný zdroj príjmu

Jedna z najlepších rád aké som sa kedy dočítala a ktorú sa snažím už niekoľko rokov dodržiavať je mať minimálne 3-4 zdroje príjmu. Tie moje boli zamestnanie, súkromné doučovanie, podnikanie a príjem z investícií (aj keď bol zo začiatku len v desiatkach eur).  Dobrovoľne som o jeden z týchto príjmov prišla a preto si v novom roku dám ešte viac záležať na zostávajúcich troch.

5. Viac sa hýbať

…a tým nemyslím 2-3 krát do týždňa si zacvičiť vo fitku. To pri sedavom zamestnaní, ako väčšina z nás má ani zďaleka nestačí. Odporúčaný počet krokov je 10 tisíc za deň a odkedy robím z domu som zistila že v bežný deň (keď nejdem do fitka) nespravím ani polovicu. Preto si do nového roku dávam záväzok viac sa hýbať, prechádzať, plávať, bicyklovať, skrátka byť vonku a dávať si pozor aby som celé dni netrávila pri počítači.

6. Hľadať výzvy

Viem že v každom motivačnom článku sa omieľa „komfortná zóna“ a ako z nej treba vystúpiť, ale zamysleli ste sa nad tým niekedy? Po tom čo doštudujeme, nájdeme si životného partnera, absolvujeme pohovory, zabehneme sa v práci a máme dieťa (klasický scenár) nie je v živote takmer nič čo by nás „heclo“. Preto chcem v novom roku vyhľadávať výzvy a situácie do ktorých sa mi nebude chcieť ísť, pretože to sú tie najzábavnejšie a pre náš sebarozvoj najprínosnejšie.  

7. Spraviť „inventúru“ svojho prostredia

To čím sa obklopujeme nás vedome či nevedome ovplyvňuje. Naša povaha, názory, vedomosti a dokonca naša finančná situácia sú len výsledkom dlhoročných vplyvov. V detstve, keď sme boli najviac ovplyvniteľní sme nad týmito okolnosťami prostredia nemali žiadnu kontrolu. V určitom veku ale väčšina z nás pochopí ako to funguje, no aj tak si takmer nikto nedá námahu spraviť si vo svojom prostredí „inventúru“. Čo to znamená? Prehodnotiť a vybrať si s kým trávite čas, koho sledujete na sociálnych sieťach, čo čítate, čo počúvate, aké programy/seriály/filmy/YouTube videá sledujete. Nechať si v živote len to, resp. toho kto vás motivuje alebo pozitívne ovplyvňuje a vylúčiť z neho všetko a všetkých, ktorí majú na vás negatívny dopad alebo vzbudzujú vo vás negatívne pocity (žiarlivosť, menejcennosť, agresiu).

8. Dodržiavať stravovanie 80:20

Pre každého funguje niečo iné, ale môj overený recept vďaka ktorému sa cítim dobre a už 10 rokov mám rovnakú váhu je stravovanie v pomere 80% zdravá strava a 20% hocičo iné. Tento rok k tomu pridávam len záväzok, že sa budem snažiť čo najviac potravín kupovať od lokálnych výrobcov a nie z obchodných reťazcov.

9. Viac čítať

Všetko už bolo napísané a knihy skrývajú riešenie na každý životný problém. Stačí si len vybrať správnu knihu. Tento rok si dávam záväzok minimálne jednu klasickú knihu a jednu audio knihu mesačne. Pridáte sa?

10. Byť v novom roku lepší a milší človek

A k tomu nie je čo dodať:)

V dnešnej dobe je ľahké spadnúť do kolotoča porovnávania, ale jediné s čím by sme sa kedy mali porovnávať sme my sami a to akým človekom sme boli včera/pred mesiacom/pred rokom. Znie to ako klišé, ale je to jediné objektívne meradlo nášho pokroku.

Verím že tento článok vás bavil a možno aj trochu inšpiroval. Dajte mi do komentára aké predsavzatia ste si na tento rok dali vy a čo poviete na tie moje.

Share: