Moja mama, krstná mama, sesternica aj potenciálna švagriná sú kozmetičky. Vlastne som jediná žena v našej rodine, ktorá kozmetička nie je:) Viete si teda predstaviť, že ku kozmetike, starostlivosti o pleť a líčeniu mám odmalička blízko. V kozmetike a s kozmetičkami som strávila viac času ako je podľa mňa zdravé. Nie že by som sa sťažovala, len sa vám snažím vysvetliť prečo je starostlivosť o pleť moja obľúbená téma, ktorej (dúfam) aj trochu rozumiem. 🙂

Krásnu pleť chceme všetky, na tom sa snáď zhodneme. Uvedomujem si že gény si nevyberáme, hormóny tiež niekedy neovplyvníme a čas skrátka nezastavíme ale aj tak sú tu veci, ktorými môžeme našej pleti dopomôcť a udržiavať si ju v najlepšom možnom stave vzhľadom na okolnosti.

Takže tu je môj zoznam vyskúšaných a overených tipov pre dokonalú pleť:

1. Životospráva

Nemôžem začať bez toho aby som nespomenula, že ak pravidelne fajčíte a/alebo pijete, ku dokonalej pleti vám nepomôže ani ten najdrahší krém. Náš výzor, ale hlavne pleť je odrazom našej životosprávy, (zlo)zvykov, stravy, pohybu, množstva stresu a mnohých ďalších faktorov. Náš vzhľad odzrkadľuje náš život a pri pleti to platí dvojnásobne.

TIP : Pre krásnu pokožku sa alkoholu nemusíte kompletne vzdať a na akcií piť len nealko, stačí ho piť s mierou a zapíjať ho vodou minimálne v pomere 1×1.

2. Hydratácia – vnútorná aj vonkajšia

Voda v tele dospelého človeka tvorí približne 60% jeho celkovej hmotnosti. Nedostatok vody v tele sa prejavuje na našom celkovom vzhľade vrátane našej pleti. Preto ju musíme pravidelne dopĺňať a naše bunky hydratovať. Základom je dodržiavať pitný režim (2-3 litre vody denne, pričom káva/čaj sa nepočítajú) a zaobstarať si kvalitný hydratačný krém (alebo sérum/toner/mist).

TIP : Kvalitný krém, neznamená najdrahší krém! Ja obľubujem značky Bioderma a Clinique ktoré vyrábajú krémy na prírodnej báze bez parfumov a parabénov a ich výrobky mi sadli lepšie ako niekoľkonásobne drahší La Praire.

3. Vyvážená strava

Jedlo je palivo pre náš organizmus a to čo do seba dáme sa bezpodmienečne odrazí aj na našej pleti. Tak ako mliečne výrobky, čokoláda, vysmážané jedlá a lepok pleť iritujú a spôsobujú akné, tak existujú aj potraviny ktoré majú opačný účinok, obsahujú množstvo vitamínov, antioxidantov a našej pleti prospievajú. Vo všeobecnosti je to najmä ovocie a zelenina, ale existujú aj tzv. „superfoods“ ktoré sú pre našu pleť obzvlášť prospešné. Patria medzi ne napr. avokádo, čučoriedky, špenát, zázvor, citrón, čisté kakao.

TIP : Ak ste ochotné pre krásu doslova trpieť tak niekedy vyskúšajte môj milovaný aj nenávidený „healthy shot“ ktorý je síce nechutný ale účinky na pleti vidieť už po pár dňoch. Zmiešajte polku odšťaveného citrónu s polievkovou lyžicou jablkového octu, teplou vodou a na lačno vypite.

4. Opaľovanie, resp. neopaľovanie

Nepoviem asi nikomu nič nové,  ale opaľovanie pleti neprospieva. Zrýchľuje starnutie a pleť vysušuje. Preto by sme každý deň mali na tvár používať ochranný faktor minimálne SPF30 (ja používam až 50) a úplne sa vyhýbať priamemu slnku. Ak sa náhodou stane že zvyšok tela budete mať viac opálený, stačí použiť o kúsok tmavší make-up aby sa rozdiel vyrovnal.

TIP : Opaľovacie krémy majú často nepríjemnú konzistenciu, nechávajú za sebou biely film a ťažko sa na ne nanáša make-up. Preto odporúčam používať SPF v spreji, moje obľúbené sú od La Roche-PosayVichy.

5. Tie správne produkty

…a to pre každú z nás môže znamenať niečo iné. Zistite aký máte typ pleti a nájdite produkty, ktoré vám vyhovujú. Ja som už všeličo poskúšala a toto sú produkty ktoré sa mi osvedčili a ku ktorým sa rada vraciam:

ODLIČOVAČ BIODERMA – vhodný aj na super citlivú pokožku a odlíčenie očí. Používam ho ja aj celé moje okolie.

TONER INDIE LEE – zmysel toneru som nechápala až kým som nevyskúšala tento. Hydratuje pokožku a pripraví ju na aplikáciu ďalších produktov. Pleť je viditeľne krajšia už po pár dňoch. 

ESTEE LAUDER ADVANCED NIGHT REPAIR SÉRUM – niekoľko rokov po sebe vyhralo cenu produkt roka a mne sa tiež osvedčilo. Ráno sa človek zobudí ako znovuzrodený:)

LUNA SLEEPING NIGHT OIL – oleje mám rada pretože mám suchú pokožku, ale tento s retinolom je to najlepšie čo som kedy vyskúšala. Má prírodné zloženie, modrú farbu a je to malý zázrak. Odporúčam vyskúšať!

TIP : Všetky uvedené produkty som našla prostredníctvom iných beauty blogeriek (Lydia Elise MillenAnnie Jaffrey), preto radím nakupovať „na odporúčanie“ a nie len bezhlavo hľadať a skúšať. Tých značiek a produktov je momentálne na trhu toľko že vás to môže stáť veľa peňazí aj námahy.

6. Peeling

Začnime trochou teórie – peelingy poznáme mechanické (s drsnými čiastočkami) a chemické (kyseliny). Oba druhy podporujú regeneráciu pokožky, zjednocujú farbu pleti, pôsobia dezinfekčne a ak sa používajú s rozumom sú pre pleť prospešné. Svojho času som trpela na horúčky – mala som ich ako reakciu na chlad a baktérie a odkedy som začala používať ALPHA-H Liquid Gold (kyselinu glykolovú) nemám s nimi najmenší problém.

TIP : Aj keď peelingy riešia veľa rôznych problémov, odporúčam vám dobre si pred ich použitím naštudovať kedy a na čo sa používajú, ideálne konzultovať ich používanie so svojou kozmetičkou/dermatologičkou.

7. Pravidelná návšteva kozmetičky

Viem že každý nemá asi neobmedzenú starostlivosť o pleť zdarma (díky mamik:)) ale aj keby som túto možnosť nemala, určite by som si na pravidelnú kozmetiku našla peniaze aj čas. Čím skôr sa človek o pleť začne starať, tým lepšie. Masáž tváre je ako cvičenie pre telo, udržiava ju v kondícií. Hasiť hlboké vrásky botoxom je krajné riešenie, treba myslieť na prevenciu a tou je v prípade starostlivosti o pleť návšteva kozmetičky.  

TIP : Ak žijete v Bratislave a ceny za kozmetiku sa vám zdajú uletené, nájdite si kozmetičku v menšom meste, určite sa vám to oplatí aj po započítaní benzínu. 🙂

8. Pozor na baktérie

Nie nadarmo mi odmalička mama prízvukovala, že „ruky na tvár nepatria!“ Na rukách máme za celý deň najviac baktérií a tie spôsobujú akné a zápaly.

TIP : Pozor by sme si mali dať aj na uterák do ktorého si utierame tvár, pretože tiež môže prenášať baktérie. Takže základné pravidlo je často ho meniť, mať oddelený uterák na tvár a telo a hlavne ho s nikým nezdielať.

9. Spánok

Koľko, ako a na čom spíme tiež ovplyvňuje našu pleť. Ak spíte na boku, možno si v noci samy vytvárate nechcené vrásky. Odporúča sa spať na chrbte, aj keď to človek niekedy len ťažko ovplyvní. Ideálne by náš vankúš mal byť z hodvábu, pretože je klzký a vďaka tomu predchádza tvoreniu vrások.   

TIP : Najjednoduchší tip zo všetkých? Vyspite sa do ružova:) 7-8 hodín spánku každých 24 hodín prospieva vám aj vašej pleti.

10. Doplnky výživy – kolagén

Kolagén je základnou zložkou pleti, ktorá zabezpečuje jej mladistvý vzhľad. Používať ho môžete povrchovo ako súčasť niektorých produktov, alebo vnútorne formou tabliet, prášku alebo tekutiny. Možností je nespočetne veľa, ale ja mám dobrú skúsenosť s práškovým kolagénom od Powerlogy.

OUTFIT DETAILS:

Kimono – LINDEX official

Share: