Portugalsko nikdy nebola „moja“ destinácia. Nič som dohromady o ňom nevedela a dva krát ma to tam nelákalo. Za to Maťo ju mal na bucketliste už nejaký ten rok hlavne kvôli surfovaniu, ktoré sa chcel naučiť. A keďže sa s výberom destinácií striedame, po mojom minuloročnom Toskánsku to bolo tento rok na ňom, takže Portugalsko bola jasná voľba 🙂

To ma prinútilo čo to si o Portugalsku prečítať, ale ani tie najlepšie bedekre vás na niektoré situácie nepripravia. A aj keď celý môj portugalský zážitok hodnotím pozitívne, keby mi niekto pred odchodom povedal „zober si namiesto plaviek čiapku a šál“ bola by som mu vďačná 😀

1. Časový posun

Keď som išla do Portugalska, ani ma nenapadlo zisťovať si v akom časovom pásme sa nachádza. Až na mieste som zistila, že je tam o hodinu menej. A keďže podľa instagramovej ankety to nevedelo ani 85% z vás, tento fakt si vyslúžil prvé miesto 🙂 

2. Komplikované diaľnice

…teda aspoň na prvý pohľad. Po mesiaci sme už presne vedeli čo a ako, ale kým sme to pochopili, stálo nás to jednu pokutu a dosť nervov 🙂  Takže v Portugalsku sú dva spôsoby ako platiť za diaľnice: elektronicky tak že napárujete svoju ŠPZ na platobnú kartu a pri prechode vám automaticky z karty odčíta platbu, alebo manuálne pomocou kartičiek, ktoré si na každom úseku zoberiete a zaplatíte buď kartou, alebo v hotovosti. Každý spôsob a forma platby má separátny pruh, takže diaľničné prechody majú minimálne 3, niekedy však aj 10 pruhov a ak sa zle zaradíte, nie je cesty späť.

Okrem toho sú ďialnice poloprázdne (minimálne v oblasti Oeste Portugal) a dosť drahé, z Peniche do Porto (asi 200km) nás stálo cez 60EUR.

3. Lokálne špeciality

Viem že Taliansko znamená pizza a Turecko zas kebab, ale je nejaké jedlo ktoré vás hneď napadne pri Portugalsku? Lokálnou špecialitou je vraj FRANCESINHA – mleté mäso v sendvičovom chlebe preliate paradajkovou omáčkou a zapečené so syrom. Čo sa dezertov týka, všade sa pečie a predáva koláčik PASTEL DE NATA – puding so škoricou v super chrumkavom ceste. Ja som si tu na ňom ulietala takmer každý deň 🙂 Okrem toho tiež ryby a morské plody na rôzne spôsoby, ktoré sú tu úplne čerstvé a strašne chutné!

4. Surferský raj

Neviem či to sem vôbec patrí, pretože mám pocit, že to o Portugalsku všetci vedia, ale Portugalsko je vyhlásená destinácia pre surferov. Čo ste ale možno nevedeli je že v meste Nazaré, sú určité obdobie v roku (niekedy na jeseň) najvyššie vlny na svete a poriadajú sa tu rôzne surferské súťaže.

To že sa tu na každom rohu dá zohnať surf, neoprén a k tomu skúsený inštruktor asi netreba písať 🙂 Takže ak ste sa chceli naučiť surfovať, bookujte letenky!

5. Korkové kráľovstvo

Portugalsko je najväčším svetovým výrobcom korku. V suvenírových obchodoch preto nájdete z neho vyrobené od kuchynského prestierania, cez záložky a obrazy, až po kabelky asi úplne všetko.

6. Oceán namiesto klímy

V Portugalsku sme boli presne počas toho ako Európu zasiahli tropické horúčavy a padali teplotné rekordy. My sme ale celú dobu mali cez deň tak 20 a v noci okolo 16. Potom sme sa dočítali že na portugalskom pobreží ani počas vrcholnej sezóny denné teploty nestúpnu nad 27 a nočné nad 18. Takže ja som celý jún zbytočne čakala s pribúdajúcim dátumom na oteplenie 😀

7. Pozor aby vás neodfúklo

Vietor by sa do zoznamu nedostal keby bol taký, ako ho poznáme od nás. Ten o ktorom ale píšem ja, vám nedá dýchať a z piesku vytvorí malé ihličky, ktoré vám bodá do tela a neutícha cez deň ani v noci! To síce hrá do kariet surferom, ale ak nesurfujete buďte pripravení že to nie je na sedenie v beach bare, alebo príjemné večerné prechádzky po pláži, teda minimálne mimo sezóny.

8. Sušička je nutnosť

Podobne ako na Bali, ani tu neschli kvôli nadmernej vlhkosti veci. S tým tu ale rátali, takže sme v dome na oboch poschodiach mali odvlhčovač vzduchu a pravidelne sme ho využívali:) Vlhkosť smerom do vnútrozemia klesá, takže to neplatí pre celé Portugalsko.

9. Čo mesto, to hrad

Samozrejme že preháňam 😀 ale vo väčšine miest ktoré sme v oblasti Oeste Portugal navštívili bol hrad. Mne sa najviac páčil ten v Obidos, ktorého hradby lemujú celé mesto a ešte sa po nich dá aj prechádzať. Chce to pevný žalúdok, pretože nemá zábradlie a je to slušná výška a čo je najhoršie – nemajú ho zjednosmerkovaný, takže keď hore niekoho stretnete, jeden z vás sa proste musí vyhnúť a spraviť krok ku kraju. Možno to neznie ako veľký problém, ale keby ste videli niektoré tie „obíjmačky“ ktoré sme zažili, pochopili by ste, že to nie je len tak 😀

Z môjho pohľadu boli hrady v menších mestách oveľa zaujímavejšie ako ten v Lisabone a bolo v nich neporovnateľne menej ľudí. Takže za mňa určite vyhrávajú a odporúčam ich namiesto mainstreamového Castelo de São Jorge.

10. Národný maskot

…je kohút a viaže sa k nemu leganda ešte zo 17. storočia! Pripravte sa, že ho v Portugalsku uvidíte aj tam kde by ste nečakali 😀

Share: